k ochraně klimatu může přispět každý z nás

Zero waste aneb život bez odpadů

Zero waste (česky „život bez odpadů“) je označení pro životní styl, který podporuje opětovné využívání všech zdrojů bez tvorby odpadů, jejich skládkování, nebo jejich spalování. Tato filosofie říká, že všechny zdroje by měly být využívány opětovně stejně jako se tomu děje v přírodě.

Mezinárodní aliance pro život bez odpadů (Zero Waste International Alliance) používá následující definici:

Jako zero waste označujeme etický, ekonomický, efektivní a vizionářský cíl, který vede lidi ke změně jejich životního stylu a praktik tak, aby napodobili udržitelné přírodní cykly, kde se veškeré vyřazené materiály stávají zdrojem pro další využití.

Zero Waste (nulový odpad) znamená návrh a používání výrobků a procesů takovým způsobem, aby se systematicky snižoval objem a toxicita odpadů a materiálů, šetřily a obnovovaly všechny zdroje a nedocházelo k jejich spalování či jinému úbytku.

Autorka Bea Johnson (tato žena údajně dokáže vměstnat roční odpad celé své rodiny do jediné zavařovací sklenice) ve své knize “Domácnost bez odpadu” uvádí pět kroků, kterými by se měla řídit domácnost, která chce výrazně snížit své odpady, a tedy také negativní vliv na Zemi:

  • Krok 1: Zamítnout (co nepotřebujeme)
  • Krok 2: Zredukovat (co potřebujeme a nemůžeme zamítnout)
  • Krok 3: Zužitkovat (co spotřebováváme a nemůžeme zamítnout nebo zredukovat)
  • Krok 4: Zrecyklovat (co nemůžeme zamítnout, zredukovat, nebo zužitkovat)
  • Krok 5: Zkompostovat (zbytek)

Zero Waste se týká postupů nakládání s odpady a způsobů plánování, které kladou důraz na prevenci vzniku odpadů, na rozdíl od způsobu zacházení s odpady způsobem „na konci potrubí“ (tedy, řešením následků a ne příčin). Jedná se o celý systémový přístup, který se zaměřuje na masivní změnu ve způsobu, jakým materiály procházejí společností, což nevede k žádnému odpadu. Nulový odpad zahrnuje více než odstraňování odpadu prostřednictvím recyklace a opětovného použití, zaměřuje se též na restrukturalizaci výrobních a distribučních systémů s cílem snížit plýtvání.

Filosofie nulového odpadu je spíše ideálním cílem nebo než přímo tvrdým cílem. Poskytuje základní zásady pro neustálou práci na odstraňování odpadů a tím představuje jasnou ekonomickou alternativu k odpadovému hospodářství, kde jsou neustále vyžadovány nové zdroje, které mají nahradit spotřebované suroviny.

Tipy, jak se k nulovému odpadu přiblížit

  1. Mějte doma méně věcí

Nejenže budete mnohem snadněji a rychleji uklízet svou domácnost, ale mít méně věcí znamená také jich méně vyhazovat.

  1. Nikdy nepoužívejte plastové sáčky a igelitové tašky

V dnešní uspěchané době si ekologicky smýšlející člověk s sebou vždy nosí opakovatelně použitelnou tašku z přírodního materiálu, v níž si může odnést případný nákup. Trendem se stávají i síťky na ovoce a zeleninu z textilního materiálu, které si umíme vyrobit i doma.

  1. Omezte nákup nového oblečení

Komerční módní trendy se rychle mění a zejména ta něžnější polovina populace utrácí pravidelně nemalé peníze na nákup nejnovějších vychytávek. Ideálním řešením je nákup kvalitních, nadčasových a dobře kombinovatelných kousků, které často najdeme i v second-handech.

  1. Skoncujte s plastovými lahvemi a jednorázovými sklenicemi

Jednou z nejjednodušších, nejekonomičtějších a pro naše zdraví prospěšných změn, které můžeme udělat, je nosit s sebou opakovaně použitelnou láhev s vodou, kterou si můžeme kdekoli doplnit.

  1. Vzdejte se jídel z donášky a fastfoodů

Naučte se vařit doma a nosit si jídlo v krabičkách. Má to nespočet výhod – potěšíte sebe i svou rodinu, víte, co jíte a v neposlední řadě neplníte popelnice množstvím obalů, které nelze recyklovat kvůli znečištění mastnotou.

  1. Změňte prostředky dentální hygieny

Již dnes však lze zakoupit zubní kartáčky, které jsou vyrobeny z bambusového dřeva a jsou plně kompostovatelné. Doma si můžete vyrobit dokonce i zubní pastu, různé recepty najdete například zde.

  1. Naučte se nakupovat potraviny bez obalů

Není žádným tajemstvím, že nejčerstvější a nejkvalitnější potraviny najdete na tržnicích a v malých obchůdcích. V takovém případě stačí jednoduše prodávajícího požádat, aby vám potraviny navážil bez plastového sáčku, případně do vašich vlastních obalů. V poslední době lze využít i služby bezobalových obchodů – mrkněte na bezodpadovou mapu se všemi obchody, kde lze nakupovat potraviny i drogerii bez obalů.

  1. Používejte holicí strojky s vyměnitelnými žiletkami

Mezi další předměty denní hygieny, které nelze recyklovat, patří i jednorázové holicí strojky a strojky s vyměnitelnými hlavicemi. Jednoduchým řešením je zakoupení klasické sady na holení, která vydrží dlouhá léta.

  1. Nekupujte papírové ubrousky

Nepotřebovaly je naše mámy a babičky, obejdete se bez nich i vy.

  1. Naučte se zcela vyprázdnit chladničku

Rozumné je plánovat si nákupy, jídelníček a vaření tak, abyste spotřebovali vše, co nakoupíte. Nezapomeňte: pokud snížíte svůj odpad, snížíte i odpad, který by vznikl v obchodních řetězcích, protože ty se přizpůsobí vaší nižší spotřebě.

  1. Vychutnejte si svůj oblíbený nápoj bez brčka
  1. Nikdy nevyhazujte biologický odpad do smetí

Nejjednodušší to mají lidé žijící v rodinných domech se zahradami, kde je dostatek prostoru na umístění kompostu. Nicméně v současnosti je možné kompostování i v interiéru bytu a kompostéry se mění na designové kousky.

  1. Nevyhazujte, opravujte

Rozbila se vám lednička, pračka, či jiný spotřebič? Nemusíte hned kupovat nový. Raději zkuste zavolat místního opraváře. Opravit se dá hodně věcí i doma. Ať už zalepit boty, vyměnit zip, či skrýt díru na oblečení nášivkou, která může mít i elegantní vzor.

  1. Uklízejte po svých mazlíčcích „zero wastem“

Dnes je povinností každého majitele psa, který žije ve městě, uklízet po svém zvířeti nečistoty. I v tomto případě lze namísto plastového sáčku použít alespoň recyklované papírové či lopatku, jaká se například používá k vybírání exkrementů z kočičího WC.

  1. Darujte lidem v nouzi

Ať už jde o oblečení, nebo potraviny, které nestihnete spotřebovat, například pokud náhlé musíte odcestovat. Každý z nás se denně potkává několik lidí bez domova, či žijících na hranici chudoby, a určitě i vy ve svém okolí najdete někoho, kdo by vaši pomoc ocenil. Samozřejmě, je tu možnost darovat i přes různé nadace a občanská sdružení.

  1. Naučte se říkat „ne“

Řekněte ne nákupům nesmyslných věcí, které vlastně ani nechcete, marketingovým tahům, jakými jsou dárky ke zboží, nebo nákupu nad jistou částku. Stačí se jen zamyslet nad tím, jaké vymoženosti moderní doby vlastně ani vůbec nepotřebujeme.