Výběr osvětlení, udržování přiměřené teploty uvnitř bytu či domu, správné umístění spotřebičů a jejich šetrné používání, to vše hraje podstatnou roli v (ne)úspěchu při naší snaze dosáhnout úspor v domácnosti. Věděli jste například, po jakou dobu je ideální větrat?
Správná teplota a vlhkost
Udržování přiměřené teploty je základním předpokladem, jak ušetřit energii v domácnosti. Teplota by neměla překročit 24 °C. Pokud bude o něco nižší, tím lépe. Důležitá je i správná vlhkost vzduchu, která by se měla pohybovat okolo 50 %.
- Správná teplota = 19 až 24 °C
- Správná vlhkost = 40 až 60 %
- Vyšší teplota = vysoká spotřeba energií
- Nízká teplota = podmínky pro vznik plísní, nemoci
- Nižší vlhkost = zdravotní problémy
- Vyšší vlhkost = plísně, poškození nábytku, nižší tepelná pohoda
Součástí téměř každého vytápění je termostat. Je důležité zkontrolovat jeho nastavení, aby se topilo jen tehdy, když je to potřeba. Existují i programovatelné termostatické hlavice, takže lze nastavit jiný provozní režim pro každý radiátor zvlášť. Tam, kde je režim nepravidelný, lze pořídit regulaci ovládanou pomocí smartphone.
Větrání
Nevětrat je účinná, ale naprosto špatná cesta k úsporám. Moderními okny už se neztrácí teplo v době, kdy není potřeba větrat. Pokud ale jsou v místnosti lidé, je třeba tato okna poměrně často otevírat (třeba několikrát za večer). Sledujte kvalitu vzduchu ve vaší domácnosti pomocí měřiče CO2. Nárůst hladiny CO2 nad hodnotu 1 500 ppm značí, že je třeba krátce a intenzivně vyvětrat. Spolu s CO2 odstraníte z domácnosti i další škodliviny. Větrejte krátce, ale intenzivně, 5 až 8 minut. Větrání „na ventilačku“ ani mikroventilace správné vyvětrání nezajistí a jen ztratíte teplo.
Osvětlení
Pro každou činnost v domácnosti je třeba vhodné osvětlení nejen svojí intenzitou, ale i barvou. Nedostatečné i příliš intenzivní osvětlení zvyšují zrakovou únavu. Nepodceňujte ani barvu světla a vyberte si vhodný světelný zdroj.
Klasické žárovky s vysokou spotřebou, které z trhu postupně mizí, má smysl používat jen tam, kde se svítí málo – například ve sklepě (pouze 10 % jejich energie je využito ke svícení, 90 % spotřebováno na teplo). Místo nich jsou nabízeny halogenové žárovky, které mají okamžitý náběh na plný výkon a spotřebu cca o 30 % nižší.
Běžně používané kompaktní zářivky jsou velmi dobrou alternativou. Oproti halogenové žárovce spotřebují asi polovinu elektřiny. Lze vybírat z široké škály výkonů i barev světla. Protože na plný výkon nabíhají 1 až 2 minuty, nehodí se na chodby, WC a pro osvětlení spínané čidlem pohybu.
Ideálním osvětlením jsou kvalitní LED zdroje. Pro každou činnost je potřebná jiná intenzita i barva světla (teplejší odstíny pro odpočinek, studenější pro práci). Vhodný světelný zdroj znamená zrakovou pohodu a ušetří peníze. Pokud však nesvítí zbytečně!
Chladnička, mraznička
Spotřebu chladničky ovlivňuje teplota okolí. Chladnička by tedy neměla stát vedle sporáku nebo u radiátoru. Je dobré občas zbavit prachu chladič (černou mřížku) na zadní straně chladničky. Spotřeba závisí i na teplotě uvnitř chladničky. Pro běžný provoz postačí nastavit teplotu na +5 °C (v mrazáku na -18 °C). Každý stupeň navíc znamená zvýšení spotřeby cca o 6 %. Pokud chladnička nemá automatické odmrazování (mrazničky obvykle nemají), je třeba několikrát do roka odmrazit výparník. Několik mm ledu zvýší spotřebu o 30 až 50 %, tedy o několik stokorun ročně.
Vaření
Z hlediska životního prostředí je lepší používat plyn, i přes horší účinnost plynových sporáků. Z elektrických sporáků je nejúspornější indukční ohřev (je i bezpečnější), který ale vyžaduje použití speciálního nádobí. Energii i čas při vaření lze ušetřit známými postupy – využívání zbytkového tepla, používání pokliček, volba velikosti plotýnky podle velikosti hrnce a minimalizace otvírání dvířek trouby ušetří významné množství energie. Varná konvice šetří energii, neměla by být zanesena vodním kamenem, a měla by ohřívat pouze potřebné množství vody. Ohřev v mikrovlnné troubě je energeticky efektivnější oproti ohřevu v hrnci nebo dokonce v troubě.
Praní, mytí nádobí
Pračka a myčka jsou nejefektivnější, pokud je využita jejich kapacita. Spotřeba závisí hlavně na teplotě vody. Proto je vhodné používat programy s nižší teplotou (některé pračky mají programy na + 20 °C). Délka cyklu spotřebu ovlivňuje málo, proto lze při nižší teplotě volit delší dobu cyklu.
Domácí elektronika
Spotřebiče jako je televize a nejrůznější přehrávače odebírají proud, i když jsou zdánlivě vypnuté. Běží ve stand-by režimu. Za rok spotřebují i desítky kWh. Tyto spotřebiče navíc vyzařují elektromagnetické záření (produkují elektrosmog). Stand-by spotřebu lze jednoduše omezit tím, že přístroje zapojíme přes prodlužovačku s vypínačem. U zařízení typu Wi-Fi router, která se nikdy nevypínají, je dobré podívat se při nákupu na jejich spotřebu. Pokud nahradíme stolní počítač notebookem, snížíme spotřebu elektřiny až desetkrát.
Co přibližně dokáže 1 kWh elektřiny:
- ohřát vodu na 3 minuty sprchování
- uvařit cca 35 hrnků čaje
- zvednout slona do 20. poschodí
- vyprat 1 až 2 pračky prádla
- luxovat 0,5 až 1 hodinu
- svítit kompaktní zářivkou 100 hodin
- svítit LED žárovkou 125 hodin
- popovézt elektromobil o 6 km
Spoustu dalších námětů na úsporu energií a vody při běžném provozu domácnosti naleznete na portálu Poraďme se včetně infografik, kalkulaček a dalšího.
Připraveno s využitím materiálů:
https://koniklec.cz/wp-content/uploads/2019/08/Domacnost-A3-web.pdf
http://www.ekospotrebitel.cz/poradna/materialy-ke-stazeni/